Την Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου 2021 οι μαθητές της Β΄τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Παλαιό Καταφύγιο των Ψηλών Αλωνίων. Πρόκειται για το μεγαλύτερο και παλιότερο καταφύγιο της πόλης μας,  το οποίο είχε σώσει αρκετό κόσμο κατά τη διάρκεια των αεροπορικών βομβαρδισμών των Ιταλών το 1940, αλλά και μερικούς μήνες αργότερα από τα αεροσκάφη της γερμανικής αεροπορίας. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο καταφύγιο, και παρακολούθησαν την έκθεση αρχειακού και φωτογραφικού υλικού, μέσα από το οποίο αναδεικνύονται στιγμές από τον βομβαρδισμό της πόλης κατά την έναρξη του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου, την κατοχή και την απελευθέρωση από τα ναζιστικά στρατεύματα , που φιλοξενείται στον χώρο. Η έκθεση διοργανώνεται με αφορμή τη συμπλήρωση 77 χρόνων απελευθέρωσης της Πάτρας από τα ναζιστικά στρατεύματα κατοχής και φέρει τον ομώνυμο τίτλο:

«77 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΝΑΖΙΣΤΙΚΑ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΑ ΚΑΤΟΧΗΣ»